Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Pd - Power Dissipation : 650W
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) : 600V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) : 9.7nF
Input Capacitance(Cies) : 9.7nF
IGBT Type : IGBT Module
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) : 6.2V@150mA
Reverse Recovery Time(trr) : 200ns
Description : 650W 600V IGBT Module Screw Terminals Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # : 2MBI150VA-060-50
Model Number : 2MBI150VA-060-50
Package : Screw Terminals
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Fuji Electric
  • Model: 2MBI150VA-060-50
  • Product Type: IGBT Module (V series)
  • Origin: Japan (implied by website and language)
  • Certifications: Not specified in the provided text.
  • Material: Not specified in the provided text.
  • Color: Not specified in the provided text.
Technical Specifications
ItemsSymbolsConditionsUnitsmin.typ.max.
Absolute Maximum Ratings
Collector-Emitter voltageVCESV600
Gate-Emitter voltageVGESV20
Collector currentICTC=100CA150
IC pulse1msA300
-ICA150
-IC pulse1msA300
Collector power dissipationPC1 deviceW650
Junction temperatureTjC175
Operating junction temperature (under switching conditions)TjopC150
Case temperatureTCC125
Storage temperatureTstgC-40125
Isolation voltage between terminal and copper base (*1)VisoAC : 1min.VAC2500
Screw torque Mounting (*2)N m5.0
Screw torque Terminals (*3)N m5.0
Electrical Characteristics
Zero gate voltage collector currentICESVGE = 0V, VCE = 600VmA1.0
Gate-Emitter leakage currentIGESVCE = 0V, VGE = 20VnA200
Gate-Emitter threshold voltageVGE (th)VCE = 20V, IC = 150mAV6.26.77.2