Medium Current Plastic Encapsulated Zener Diode JSCJ AD-BZT52C5V1S Ceramic PBC Power Dissipation
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Operating Junction Temperature Range : -55℃~+150℃
Impedance(Zzt) : 60Ω
Diode Configuration : Independent
Zener Voltage(Range) : 4.8V~5.4V
Pd - Power Dissipation : 200mW
Zener Voltage(Nom) : 5.1V
Impedance(Zzk) : 480Ω
Description : Zener Diode Independent 5.1V 200mW Surface Mount SOD-323
Mfr. Part # : AD-BZT52C5V1S
Model Number : AD-BZT52C5V1S
Package : SOD-323
Contact Now
Product Overview
The AD-BZT52C*S series is a range of plastic-encapsulated Zener diodes designed for general-purpose, medium current applications. Featuring a planar die construction and 200mW power dissipation on ceramic PBC, these diodes are AEC-Q101 qualified, ensuring reliability for automotive and industrial use. The marking bar indicates the cathode.