Mfr. Part # : AIP3D15A060Q4N
Model Number : AIP3D15A060Q4N
Product Overview
The AIP3D15A060Q4(N) and AIP3P15A060Q4(N) are intelligent power modules designed for 3-phase inverter applications. These modules feature Trench Shielded Planar Gate IGBTs with a 600V-15A rating. The AIP3P15A060Q4(N) variant includes an optional built-in PFC diode with low VF and ultra-fast recovery. Key integrated features include bootstrap diodes with current-limiting resistors, control supply under-voltage lockout protection (UVLO), controllable over-temperature protection (OT), temperature monitoring (VOT), short-circuit current protection (CSC), and a controllable fault out signal (VCF). The modules offer an enable input functionality for low-side IGBT shutdown and an input interface compatible with 3 and 5V lines using Schmitt trigger receiver circuits. With isolation ratings of 2000Vrms/min, these modules are suitable for AC 100-240Vrms class low power motor drives, including air conditioners, washing machines, compressors, and fan motors.
| Parameter | Model | Conditions | Min. | Typ. | Max. | Units |
|---|---|---|---|---|---|---|
| General | ||||||
| External View Size | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | 38 x 24 x 3.6 mm | ||||
| Isolation Voltage | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | 60Hz, sinusoidal, AC 1min, between all pins and heat sink plate | 2000 | Vrms | ||
| Inverter Ratings | ||||||
| Collector-Emitter Voltage (VCES) | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | 600 | V | |||
| Output Phase Current (IC) | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | TC=25C, TJ<150C | 15 | A | ||
| Output Phase Current (IC) | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | TC=80C, TJ<150C | 10 | A | ||
| Short Circuit Withstand Time (tSC) | AIP3D15A060Q4(N) / AIP3P15A060Q4(N) | VPN400V, TJ=150C, VDD=15V | 5 | s | ||