Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : Power Driver Modules RoHS
Mfr. Part # : FS28MR12W1M1HB11HPSA1
Model Number : FS28MR12W1M1HB11HPSA1
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Infineon
  • Technology: CoolSiC Trench MOSFET
  • Package Type: EasyPACK
  • Mounting: Rugged mounting with integrated mounting clamps
  • Contact Technology: PressFIT
  • Integrated Sensor: NTC temperature sensor
  • Product Validation: Qualified for industrial applications (IEC 60747, 60749, 60068)
Technical Specifications
ParameterSymbolNote or test conditionValuesUnit
General Features
Drain-source voltageVDSSTvj = 25 C1200V
Continuous DC drain currentIDDCTvj = 175 C, VGS = 18 V, TH = 80 C30A
Repetitive peak drain currentIDRMverified by design, tp limited by Tvjmax60A
Stray inductance moduleLsCE19nH
Module lead resistance, terminals - chipRCC'+EE'TH = 25 C, per switch5.3m
Storage temperatureTstg-40 to 125C
Mounting force per clampF20 to 50N
WeightG24g
MOSFET Characteristics
Drain-source on-resistanceRDS(on)ID = 30 A, VGS = 18 V, Tvj = 25 C26.4m
Drain-source on-resistanceRDS(on)ID = 30 A, VGS = 18 V, Tvj = 125 C42.8m
Drain-source on-resistanceRDS(on)ID = 30 A, VGS = 18 V, Tvj = 175 C56.8m
Gate threshold voltageVGS(th)ID = 12 mA, VDS = VGS, Tvj = 25 C3.45 to 5.15V
Total gate chargeQGVDD = 800 V, VGS = -3/18 V0.09C
Input capacitanceCISSf = 100 kHz, VDS = 800 V, VGS = 0 V, Tvj = 25 C2.7nF
Output capacitanceCOSSf = 100 kHz, VDS = 800 V, VGS = 0 V, Tvj = 25 C0.128nF
Reverse transfer capacitanceCrssf = 100 kHz, VDS = 800 V, VGS = 0 V, Tvj = 25 C0.009nF
Drain-source leakage currentIDSSVDS = 1200 V, VGS = -3 V, Tvj = 25 C0.02 to 208A
Turn-on energy loss per pulseEonID = 30 A, VDD = 600 V, L = 35 nH, VGS = -3/18 V, RGon = 6.2 , di/dt = 2.7 kA/s (Tvj = 175 C)0.47 to 0.661mJ
Turn-off energy loss per pulseEoffID = 30 A, VDD = 600 V, L = 35 nH, VGS = -3/18 V, RGoff = 5.1 , dv/dt = 25 kV/s (Tvj = 175 C)0.112 to 0.123mJ
Thermal resistance, junction to heat sinkRthJHper MOSFET, grease = 1 W/(mK)1.4K/W
Temperature under switching conditionsTvj op-40 to 175C
Body Diode (MOSFET) Characteristics
DC body diode forward currentISDTvj = 175 C, VGS = -3 V, TH = 80 C15A
Forward voltageVSDISD = 30 A, VGS = -3 V, Tvj = 25 C4.2 to 5.35V
Forward voltageVSDISD = 30 A, VGS = -3 V, Tvj = 175 C3.8V