Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : SPM-CC-027 Power Driver Modules RoHS
Mfr. Part # : FSBB20CH60C
Model Number : FSBB20CH60C
Package : SPM-CC-027
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ON Semiconductor (formerly Fairchild Semiconductor)
  • Certifications: UL Certified No. E209204 (UL1557)
  • Trademarks: Motion SPM 3 Series
Technical Specifications
FSBB20CH60C
  • 600 V - 20 A 3-Phase IGBT Inverter with Integral Gate Drivers and Protection
  • Low-Loss, Short-Circuit Rated IGBTs
  • Very Low Thermal Resistance Using Al2O3 DBC Substrate
  • Built-in Bootstrap Diodes and Dedicated Vs Pins Simplify PCB Layout
  • Separate Open-Emitter Pins from Low-Side IGBTs for Three-Phase Current Sensing
  • Single-Grounded Power Supply
  • Isolation Rating: 2500 Vrms / min.
Motion Control - Home Appliance / Industrial Motor600 V - 20 A IGBT inverter for three-phase DC / AC power conversion
  • Fault signaling: corresponding to UVLO (low-side supply) and SC faults
  • Input interface: active-HIGH interface, works with 3.3 / 5 V logic, Schmitt-trigger input
  • VPN Supply Voltage: 450 V
  • VPN(Surge) Supply Voltage (Surge): 500 V
  • VCES Collector - Emitter Voltage: 600 V
  • IC Each IGBT Collector Current (TC = 25C, TJ 150C): 20 A
  • ICP Each IGBT Collector Current (Peak) (TC = 25C, TJ 150C, Under 1 ms Pulse Width): 40 A
  • PC Collector Dissipation (TC = 25C per Chip): 62 W
  • TJ Operating Junction Temperature: -40 ~ 150 C
  • VCC Control Supply Voltage: 20 V
  • VBS High-Side Control Bias Voltage: 20 V
  • VIN Input Signal Voltage: -0.3 ~ VCC + 0.3 V
  • VFO Fault Output Supply Voltage: -0.3 ~ VCC + 0.3 V
  • IFO Fault Output Current: 5 mA
  • VSC Current-Sensing Input Voltage: -0.3 ~ VCC + 0.3 V
  • VRRM Maximum Repetitive Reverse Voltage: 600 V
  • IF Forward Current (TC = 25C, TJ 150C): 0.5 A
  • IFP Forward Current (Peak) (TC = 25C, TJ 150C, Under 1 ms Pulse Width): 2.0 A