Mfr. Part # : MJ15022G-JSM
Model Number : MJ15022G-JSM
Package : TO-3
| Symbol | Parameter | Conditions | MJ15022G | MJ15024G | Unit |
| VCEO(SUS) | Collector-emitter sustaining voltage | IC=0.1A ;IB=0 | 200 | 250 | V |
| VCEsat-1 | Collector-emitter saturation voltage | IC=8A; IB=0.8A | 1.4 | V | |
| VCEsat-2 | Collector-emitter saturation voltage | IC=16A; IB=3.2A | 4.0 | V | |
| VBE | Base-emitter on voltage | IC=8A ; VCE=4V | 2.2 | V | |
| ICEO | Collector cut-off current | VCE=150V; IB=0 | 200 | - | mA |
| VCE=200V; IB=0 | - | 0.5 | mA | ||
| ICEX | Collector cut-off current | VCE=200V; VBE(off)=1.5V | - | 0.25 | mA |
| VCE=250V; VBE(off)=1.5V | - | 0.25 | mA | ||
| IEBO | Emitter cut-off current | VEB=5V; IC=0 | 0.5 | mA | |
| hFE-1 | DC current gain | IC=8A ; VCE=4V | 15-60 | ||
| IC=8A ; VCE=4V | 15 | - | |||
| hFE-2 | DC current gain | IC=16A ; VCE=4V | 5 | ||
| Is/b | Second breakdown collector current with base forward biased | VCE=50Vdc,t=0.5 s | 5.0 | A | |
| VCE=80Vdc,t=0.5 s,Nonrepetitive | 2.0 | A | |||
| COB | Output capacitance | IE=0 ; VCB=10V;f=1.0MHz | 500 | pF | |
| fT | Transition frequency | IC=1A ; VCE=10V;f=1.0MHz | 4 | MHz | |