TRIAC Device KY BTA24-800B 25A RMS On State Current 800V Peak Voltage for AC Power Control Applications
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Holding Current (Ih) : 80mA
Voltage - On State(Vtm) : 1.55V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) : 1W
Current - On State(It(RMS)) : 25A
Peak off - state voltage(Vdrm) : 800V
Current - Surge(Itsm@f) : 300A
SCR Type : 1 TRIAC
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5V
Operating Temperature : -40℃~+150℃
Description : TRIAC 800V 25A Through Hole TO-220
Mfr. Part # : BTA24-800B
Model Number : BTA24-800B
Package : TO-220
Contact Now
BTA/BTB24 Series TRIACs
The BTA/BTB24 Series from ShenZhenHanKingyuan Electronic CO.,Ltd are 25A TRIACs available in 3 and 4 quadrant configurations. These devices are designed for AC power control applications and offer a high repetitive peak off-state voltage up to 1200V. They are suitable for use in various home appliances and motor speed regulation systems.
Product Attributes
  • Brand: ShenZhenHanKingyuan Electronic CO.,Ltd
  • Series: BTA/BTB24
  • Product Type: TRIACs
  • Origin: Shenzhen
  • Trademark: KY logo (registered)
Technical Specifications
ParameterConditionsBTA24-800BTA24-1200UnitNotes
Repetitive Peak Off-State Voltage (VDRM, VRRM)8001200V
R.M.S On-State Current (IT(RMS))Tc=110C25A
Surge On-State Current (ITSM)Tp=10ms280/300A
It for fusingTp=10ms520As
Average Gate Power Dissipation (PG(AV))Tj=125C1W
Peak Gate Current (IGM)Tj=125C6A
Operating Junction Temperature (Tj)-40~125C
Storage Temperature (TSTG)-40~150C
Repetitive Peak Off-State Current (IDRM)Tj=25C5uA
Repetitive Peak Off-State Current (IDRM)Tj=125C3mA
Repetitive Peak Reverse Current (IRRM)Tj=25C5uA
Repetitive Peak Reverse Current (IRRM)Tj=125C3mA
Forward "on" voltage (VTM)IT=35A, tp=380us1.55V
Gate trigger voltage (VGT)VD=12V, RL=301.5V
Critical rate of rise of on-state current (di/dt)I,II,III, F=120Hz,Tj=125C, IG=2xIGT,tr100ns50A/usFor I,II,III
Critical rate of rise of on-state current (di/dt)IV, F=120Hz,Tj=125C, IG=2xIGT,tr100ns10A/usFor IV
Gate trigger current (IGT)I,II,III, VD=12V, RL=3010mA
Gate trigger current (IGT)IV, VD=12V, RL=30100mA
Holding current (IH)IT=0.2A40mA
Gate non-trigger voltage (VDG)ALL, VD=VDRM, TJ=125C0.2V
Critical-rate of rise of commutation voltage (dv/dt)TJ=125C, VD=2/3VDRM, Gate open circuit200V/usFor TO-220A(Ins)/TO-220F(Ins)
Critical-rate of rise of commutation voltage (dv/dt)TJ=125C, VD=2/3VDRM, Gate open circuit400V/usFor TO-220B(Non-Ins)
Critical-rate of rise of commutation voltage (dv/dt)TJ=125C, VD=2/3VDRM, Gate open circuit1000V/usFor TO-263
Applications
2410121313_KY-BTA24-800B_C2831704.pdf
Buy cheap TRIAC Device KY BTA24-800B 25A RMS On State Current 800V Peak Voltage for AC Power Control Applications product
TRIAC Device KY BTA24-800B 25A RMS On State Current 800V Peak Voltage for AC Power Control Applications Images