Power Control Component NH BTA08A-600SW TRIAC with TO-220A Package and Ceramic Pad Insulation
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Holding Current (Ih) : -
Current - Gate Trigger(Igt) : -
Voltage - On State(Vtm) : 1.5V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) : -
Current - On State(It(RMS)) : 8A
Peak off - state voltage(Vdrm) : -
Current - Surge(Itsm@f) : -
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1V
Operating Temperature : -
Description : 8A Through Hole TO-220A
Mfr. Part # : BTA08A-600SW
Model Number : BTA08A-600SW
Package : TO-220A
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Niuhang (NH)
  • Origin: Guangdong, China
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Package Type: TO-220A
  • Insulation Specification: A (Insulation)
Technical Specifications
Specification Model Value Unit Notes
Repetitive Peak Off-State Voltage BTA08A-800XW 800 V VDRM
Repetitive Peak Reverse Voltage BTA08A-800XW 800 V VRRM
RMS On-State Current BTA08A-800XW 8 A Tc 80
Non Repetitive Surge Peak On-State Current BTA08A-800XW 80 A F= 50 Hz, Tp= 20 ms (ITSM)
I 2T Value For Fusing BTA08A-800XW 32 A Tp= 10 ms (I2t)
Critical Rate Of Rise Of On-State Current BTA08A-800XW 100 A/s IG=2*IGT, tr10ns (di/dt)
Peak Gate Current BTA08A-800XW 4.0 A Tp= 20 s, Tj= 125 (IGM)
Average Gate Power Dissipation BTA08A-800XW 0.5 W Tj= 125 (PG(AV))
Maximum Mounting Torque BTA08A-800XW 1.1 N.m M3 screw (TMM)
Operating Junction Temperature Range BTA08A-800XW -40 to 125 TJ
Storage Temperature Range BTA08A-800XW -40 to 150 TSTD
Typical Thermal Resistance (Junction to Ambient) BTA08A-800XW 60.0 /W RJA
Typical Thermal Resistance (Junction to Case) BTA08A-800XW 2.5 /W RJC
Gate Trigger Current (IGT) TW 5 mA VD=12V, IT=0.1A, Quadrants --
Gate Trigger Current (IGT) SW 10 mA VD=12V, IT=0.1A, Quadrants --
Gate Trigger Current (IGT) CW 35 mA VD=12V, IT=0.1A, Quadrants --
Gate Trigger Current (IGT) BW 50 mA VD=12V, IT=0.1A, Quadrants --
Gate Trigger Voltage (VGT) BTA08A-800XW 1 V VD=12V, IT=0.1A, Quadrants --
Holding Current (IH) TW 10 mA IT=100mA
Holding Current (IH) SW 15 mA IT=100mA
Holding Current (IH) CW 35 mA IT=100mA
Holding Current (IH) BW 50 mA IT=100mA
Latching Current (IL) TW 10 mA IG=1.2*IGT, Quadrant -
Latching Current (IL) SW 25 mA IG=1.2*IGT, Quadrant -
Latching Current (IL) CW 50 mA IG=1.2*IGT, Quadrant -
Latching Current (IL) BW 50 mA IG=1.2*IGT, Quadrant -
Latching Current (IL) TW 15 mA IG=1.2*IGT, Quadrant
Latching Current (IL) SW 30 mA IG=1.2*IGT, Quadrant
Latching Current (IL) CW 60 mA IG=1.2*IGT, Quadrant
Latching Current (IL) BW 90 mA IG=1.2*IGT, Quadrant
Rise Of Off- State Voltage (dv/dt) TW 100 V/s VD=2/3*VDRM, Gate open, Tj =150C
Rise Of Off- State Voltage (dv/dt) SW 400 V/s VD=2/3*VDRM, Gate open, Tj =150C
Rise Of Off- State Voltage (dv/dt) CW 800 V/s VD=2/3*VDRM, Gate open, Tj =150C
Rise Of Off- State Voltage (dv/dt) BW 1200 V/s VD=2/3*VDRM, Gate open, Tj =150C