Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Holding Current (Ih) : 40mA
Current - Gate Trigger(Igt) : 30mA
Voltage - On State(Vtm) : 1.6V
Current - On State(It(RMS)) : 16A
Peak off - state voltage(Vdrm) : 600V
SCR Type : 1 SCR
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5V
Description : 40mA 30mA 600V 1 SCR TO-220AB-R SCRs RoHS
Mfr. Part # : S6016RTP
Model Number : S6016RTP
Package : TO-220AB-R
Contact Now
Product Description
The Sxx15x and Sxx16x Series are Teccor brand Standard SCR Thyristors designed for excellent unidirectional switching in phase control applications. They are ideal for heating and motor speed controls. These SCRs are triggered with minimal current (few milliamperes) at low voltage (less than 1.5V). Key advantages include glass-passivated junctions, voltage capability up to 1000V, and surge capability up to 225A. Typical applications include capacitive discharge systems for strobe lights, nailers, staplers, gas engine ignition, and controls for power tools, home/brown goods, and white goods appliances. Internally constructed isolated packages are available for simplified heat sinking and enhanced isolation voltage.
Product Attributes
  • Brand: Teccor
  • Compliance: RoHS-compliant
  • Junctions: Glass-passivated
  • Material: UL Recognized epoxy (94V-0 flammability)
  • Terminal Finish: 100% Matte Tin-plated
  • Lead Material: Copper Alloy
  • Agency Approval: E71639* (L Packages Only)
Technical Specifications
SymbolParameterSxx15LSxx16R/Sxx16NUnit
IT(RMS)RMS on-state current (TC = 90C)15-A
IT(RMS)RMS on-state current (TC = 110C)-16A
IT(AV)Average on-state current (TC = 90C)9.5-A
IT(AV)Average on-state current (TC = 110C)-10.0A
ITSMPeak non-repetitive surge current (f=50Hz, TJ(initial)=25C)188A
ITSMPeak non-repetitive surge current (f=60Hz, TJ(initial)=25C)225A
I2tI2t Value for fusing (tp = 8.3 ms)210As
di/dtCritical rate of rise of on-state current (f=60Hz, TJ=125C)125A/s
IGTGate Trigger Current (VD=12V, RL=60)MAX. 30MAX. 30mA
VGTGate Trigger Voltage (VD=12V, RL=60)MAX. 1.5MAX. 1.5V
dv/dtCritical rate of rise of off-state voltage (VD=VDRM, gate open, TJ=100C, 400V)MIN. 450V/s
dv/dtCritical rate of rise of off-state voltage (VD=VDRM, gate open, TJ=100C, 600V)MIN. 425V/s
dv/dtCritical rate of rise of off-state voltage (VD=VDRM, gate open, TJ=100C, 800V)MIN. 400V/s
dv/dtCritical rate of rise of off-state voltage (VD=VDRM, gate open, TJ=100C, 1000V)MIN. 200V/s
IHHolding Current (IT=200mA)MAX. 40mA
tqTurn-off Time (IT=2A; tp=50s; dv/dt=5V/s; di/dt=-30A/s)MAX. 35s
tgtGate Trigger Time (IG=2xIGT, PW=15s, IT=12A)TYP. 2s
R(J-C)Junction to case (AC)2.51.1C/W
R(J-A)Junction to ambient5040C/W
VDRM/VRRMPeak Repetitive Off-State Voltage400 to 1000V
IGTGate Trigger Current (main feature)30mA