Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Repetitive Peak On-state Current (Itrm) : 1A
Description : DO-214 DIACs, SIDACs RoHS
Mfr. Part # : K1500SRP
Model Number : K1500SRP
Package : DO-214
Contact Now
Teccor brand Thyristors Standard Bidirectional SIDACs Kxxxzy
Product Description
Product Attributes
  • Brand: Teccor
  • Type: Standard Bidirectional SIDACs
  • Material: Glass-passivated junctions
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Origin: Littelfuse, Inc.
Technical Specifications
Symbol Parameters Test Conditions Min Max Unit
VBO Breakover/Trigger Voltage 79 330 V
VDRM Repetitive Peak Off-state Voltage 70 200 V
IT(RMS) On-state RMS Current 50/60Hz, TJ < 125C 1 A
IDRM Repetitive Peak Off-state Current V = VDRM 50/60Hz Sine Wave 5 A
VTM Peak On-state Voltage IT = 1A 1.5 3.0 V
IH Dynamic Holding Current RL = 100 50/60Hz Sine Wave 150 mA
RS Switching Resistance 50/60Hz Sine Wave 100
IBO Breakover Current 50/60Hz Sine Wave 10 A
ITRM Peak Repetitive Pulse Current tp = 10s 60Hz 80 A
ITSM Peak Non-repetitive Surge Current Single Cycle 60Hz 20 A
di/dt Critical Rate of Rise of On-state Current 150 A/s
dv/dt Critical Rate of Rise of Off-state Voltage 1500 V/s