Industrial thyristor Littelfuse IXYS P0366WC04C fast turn off device for motor control and inverter
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Holding Current (Ih) : 600mA
Current - Gate Trigger(Igt) : 200mA
Voltage - On State(Vtm) : 1.88V
Current - On State(It(RMS)) : 756A
Peak off - state voltage(Vdrm) : 400V
SCR Type : 1 SCR
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3V
Description : 600mA 200mA 400V 1 SCR TO-200AB SCRs RoHS
Mfr. Part # : P0366WC04C
Model Number : P0366WC04C
Package : TO-200AB
Contact Now
Fast Turn-off Thyristor Types P0366WC04# & P0366WC08#
Product Attributes
  • Brand: Not specified
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
Parameter Rating Units Conditions
VOLTAGE RATINGS
Repetitive peak off-state voltage (VDRM) 400-800 V Note 1
Non-repetitive peak off-state voltage (VDSM) 400-800 V Note 1
Repetitive peak reverse voltage (VRRM) 400-800 V Note 1
Non-repetitive peak reverse voltage (VRSM) 500-900 V Note 1
OTHER RATINGS
Mean on-state current (IT(AV)) 366 A Tsink=55C, Note 2
Mean on-state current (IT(AV)) 130 A Tsink=85C, Note 2
Nominal RMS on-state current (IT(RMS)) 756 A Tsink=25C, Note 2
D.C. on-state current (IT(d.c.)) 590 A Tsink=25C, Note 4
Peak non-repetitive surge (ITSM) 4700 A tp=10ms, VRM=0.6VRRM, Note 5
Peak non-repetitive surge (ITSM2) 5170 A tp=10ms, VRM10V, Note 5
I2t capacity for fusing (I2t) 11010 As tp=10ms, VRM=0.6VRRM, Note 5
I2t capacity for fusing (I2t) 13410 As tp=10ms, VRM10V, Note 5
Maximum rate of rise of on-state current (di/dt)cr (repetitive) 500 A/s Note 6
Maximum rate of rise of on-state current (di/dt)cr (non-repetitive) 1000 A/s Note 6
Peak forward gate voltage (VFGM) 12 V -
Peak forward gate current (IFGM) 18 A -
Peak reverse gate voltage (VRGM) 5 V -
Mean forward gate power (PG(AV)) 1.5 W -
Peak forward gate power (PGM) 60 W 100s pulse width
Non-trigger gate voltage (VGD) 0.25 V Rated VDRM, Note 7
Operating temperature range (THS) -40 to +125 C -
Storage temperature range (Tstg) -40 to +150 C -
CHARACTERISTICS
Maximum peak on-state voltage (VTM) 1.88 V ITM=715A
Threshold voltage (VT0) 1.4 V -
Slope resistance (rT) 0.67 m -
Critical rate of rise of off-state voltage (dv/dt)cr 200 V/s VD=80% VDRM, Note 1
Peak off-state current (IDRM) 30 mA Rated VDRM, Note 1
Peak reverse current (IRRM) 30 mA Rated VRRM, Note 1
Gate trigger voltage (VGT) 3.0 V Tj=25C, Note 1
Gate trigger current (IGT) 200 mA Tj=25C, VD=6V, IT=1A, Note 1
Holding current (IH) 600 mA Tj=25C, Note 1
Recovered charge (Qrr) 25 C ITM=300A, tp=500s, di/dt=20A/s, Vr=50V, Note 1
Recovered charge, 50% Chord (Qra) 10 C -
Turn-off time (tq) 15-30 s ITM=300A, tp=500s, di/dt=20A/s, Vr=50V, Vdr=80%VDRM, dVdr/dt=20V/s, Note 2
Turn-off time (tq) 10-15 s ITM=300A, tp=500s, di/dt=50A/s, Vr=50V, Vdr=80%VDRM, dVdr/dt=200V/s, Note 2