High Frequency Power Supply Diode Minos MBRF10200CT with Low Reverse Leakage and High Surge Capacity
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 150A
Reverse Leakage Current (Ir) : 10uA@200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 200V
Voltage - Forward(Vf@If) : 930mV@5A
Current - Rectified : 10A
Description : 150A 200V 930mV@5A 10A TO-220F Single Diodes RoHS
Mfr. Part # : MBRF10200CT
Model Number : MBRF10200CT
Package : TO-220F
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MNS (derived from www.mns-kx.com)
  • Origin: Shenzhen, China (derived from contact information)
Technical Specifications
ParameterSymbolTest ConditionsValuesUnits
Repetitive peak reverse voltageVRRM200V
Continuous forward currentIF(AV)TA=11010A
Single pulse forward currentIFSMTA=25150A
Maximum repetitive forward currentIFRMSquare wave, 20kHZ25A
Operating junction temperatureTj150
Storage temperaturesTstg-55 to +175
Breakdown voltage / Blocking voltageVBRVR = IR=100A200V
Forward voltageVFIF=3.0A0.79 - 0.85V
IF=5.0A0.86 - 0.93
IF=3.0A, Tj =1250.69 - 0.80
IF=5.0A, Tj =1250.74 - 0.85