Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCF65S16D3 650V 16A for Solar Inverters Power Supplies
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 90A
Reverse Leakage Current (Ir) : 10uA@650V
Operating Junction Temperature Range : -55℃~+175℃
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 650V
Voltage - Forward(Vf@If) : 1.45V@16A
Current - Rectified : 16A
Description : 90A 650V 1.45V@16A 16A TO-220F-2 Single Diodes RoHS
Mfr. Part # : BCF65S16D3
Model Number : BCF65S16D3
Package : TO-220F-2
Contact Now
BCF65S16D3 Silicon Carbide Schottky Diode
Product Overview
The BCF65S16D3 is a 650V, 16A Silicon Carbide Schottky Diode from Bestirpower, leveraging advanced SiC technology for excellent low forward voltage and robustness. This diode is designed for applications demanding high power efficiency, offering benefits such as high surge current capability, no reverse recovery, and benchmark switching behavior. Its features contribute to reduced system size and cost, improved system efficiency, and high reliability. Ideal for solar inverters, power factor correction, uninterruptible & AUX power supplies, and switch mode power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Bestirpower
  • Material: Silicon Carbide (SiC)
  • Technology: Schottky Diode
  • Compliance: RoHS compliant / Halogen-free
Technical Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Value Unit
Absolute Maximum Ratings (TC = 25 unless otherwise noted)
VRRM Repetitive Peak Reverse Voltage 650 V
IF Forward Current TC = 25 33 A
IF Forward Current TC = 135 17 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 90 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 110, tp = 10 ms 70 A
IF,RM Repetitive Peak Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 85 A
It It value TC = 25, tp = 10 ms 72 As
It It value TC = 110, tp = 10 ms 50 As
Ptot Power Dissipation TC = 25 125 W
Ptot Power Dissipation TC = 110 54 W
Ptot Power Dissipation TC = 150 21 W
TJ,TSTG Operating Junction and Storage Temperature -55 to +175
Thermal Characteristics
RJC Thermal Resistance, Junction to Case, Typ. 1.2 /W
Electrical Characteristics (TC = 25 unless otherwise noted)
VDC DC blocking voltage 650 V
VF Forward Voltage IF=16ATJ=25 - 1.45 1.8 V
VF Forward Voltage IF=16ATJ=175 - 1.85 3 V
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ = 25 - 10 100 A
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ = 175 - 50 A
QC Total Capacitive Charge VR = 400 V, TJ = 25 - 41 nC
C Total Capacitance VR = 0Vf=1MHz - 860 pF
C Total Capacitance VR = 400Vf=1MHz - 58 pF
EC Capacitance Stored Energy VR = 200Vf=1MHz - 8.2 J
EC Capacitance Stored Energy VR = 400Vf=1MHz - 41 J
Package Marking and Ordering Information
Part Number Top Marking Package Packing Method Quantity
BCF65S16D3 BCF65S16D3 TO220F-2 Tube 50 units
2504141434_Bestirpower-BCF65S16D3_C47715877.pdf
Buy cheap Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCF65S16D3 650V 16A for Solar Inverters Power Supplies product
Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCF65S16D3 650V 16A for Solar Inverters Power Supplies Images