Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCA65S40D4 650V 40A for Solar Inverters and Data Centers
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Reverse Leakage Current (Ir) : 10nA@650V
Voltage - Forward(Vf@If) : 1.6V@40A
Current - Rectified : 40A
Description : 1.6V@40A 40A TO-247-2 Single Diodes RoHS
Mfr. Part # : BCA65S40D4
Model Number : BCA65S40D4
Package : TO-247-2
Contact Now
Product Overview
The BCA65S40D4 is a 650V, 40A Silicon Carbide Schottky Diode from Bestirpower, leveraging advanced SiC diode technology. It offers excellent low forward voltage and robustness, making it suitable for applications demanding high power efficiency. Key benefits include negligible reverse recovery, high-speed switching, and temperature-independent switching, contributing to reduced system size and cost, and high reliability. This diode is ideal for switch mode power supplies, solar inverters, data centers, and uninterruptible power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Bestirpower
  • Material: Silicon Carbide (SiC)
  • Technology: Schottky Diode
  • Compliance: RoHS compliant
Technical Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Value Unit
VRRM Repetitive Peak Reverse Voltage 650 V
IF Forward Current TC = 25 81 A
IF Forward Current TC = 135 42 A
IF Forward Current TC = 138 40 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 243 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 110, tp = 10 ms 159 A
IF,RM Repetitive Peak Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 219 A
I2dt I2t value TC = 25, tp = 10 ms 295 As
I2dt I2t value TC = 110, tp = 10 ms 126 As
Ptot Power Dissipation TC = 25 363 W
Ptot Power Dissipation TC = 110 157 W
Ptot Power Dissipation TC = 150 61 W
TJ,TSTG Operating Junction and Storage Temperature -55 to +175
RJC Thermal Resistance, Junction to Case Typ. 0.413 /W
VDC DC blocking voltage 650 V
VF Forward Voltage IF=20A, TJ=25 1.60 (Typ) V
VF Forward Voltage IF=20A, TJ=175 2.23 (Typ) V
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ= 25 0.01 (Typ) A
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ= 175 1 (Typ) A
QC Total Capacitive Charge VR = 400 V, TJ = 25 91 (Typ) nC
C Total Capacitance VR = 0 V, f = 1MHz 1700 (Typ) pF
C Total Capacitance VR = 200 V, f = 1MHz 171 (Typ) pF
C Total Capacitance VR = 400 V, f = 1MHz 161 (Typ) pF
EC Capacitance Stored Energy VR = 400 V, TC = 25 22 (Typ) J
Model Top Marking Package Packing Method Quantity
BCA65S40D4 BCA65S40D4 TO247-2 Tube 30 units
2512111635_Bestirpower-BCA65S40D4_C53152691.pdf
Buy cheap Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCA65S40D4 650V 40A for Solar Inverters and Data Centers product
Silicon Carbide Schottky Diode Bestirpower BCA65S40D4 650V 40A for Solar Inverters and Data Centers Images