Mfr. Part # : ULN2003A-JSM
Model Number : ULN2003A-JSM
Package : SOP-16
The ULN2003A is a monolithic integrated high-voltage, high-current Darlington array featuring seven independent Darlington driver channels. Each channel includes a free-wheeling diode for inductive load driving, making it suitable for applications like relays and stepper motors. With a single Darlington's collector capable of outputting 500mA, parallel connections can achieve higher current capabilities. The integrated 2.7K base resistor allows direct connection with TTL/CMOS logic circuits at a 5V operating voltage, simplifying signal buffering.
| ULN2003A | SOP16 | -40~ +85 | 500mA | 50V | TTL/CMOS | 8000V |
| ULN2003A | DIP16 | -40~ +85 | 500mA | 50V | TTL/CMOS | 8000V |
| Parameter | Symbol | Conditions | Min | Typ | Max | Unit |
| Collector-Emitter Voltage | VCE | (Pins 10-16) | -0.5 | 50 | V | |
| COM Terminal Voltage | VCOM | (Pin 9) | 50 | V | ||
| Input Voltage | VI | (Pins 1-7) | -0.5 | 30 | V | |
| Collector Peak Current | ICP | 500 | mA/ch | |||
| Output Clamp Diode Peak Forward Current | IOK | 500 | mA | |||
| Total Emitter Peak Current | IET | -2.5 | A | |||
| Maximum Operating Junction Temperature | TJ | 150 | ||||
| Soldering Temperature | 260, 10s | |||||
| Storage Temperature Range | Tstg | -60 | +150 | |||
| Power Dissipation (DIP16) | PD | (1) (2) | 1.47 | W | ||
| Power Dissipation (SOP16) | PD | (1) (2) | 0.54/0.625(3) | W | ||
| Output Current (DIP16) | IOUT | TPW=25ms, TA=85, TJ=120, Duty=10% | 0 | 370 | mA/ch | |
| Output Current (DIP16) | IOUT | TPW=25ms, TA=85, TJ=120, Duty=50% | 0 | 130 | mA/ch | |
| Output Current (SOP16) | IOUT | TPW=25ms, TA=85, TJ=120, Duty=10% | 0 | 233 | mA/ch | |
| Output Current (SOP16) | IOUT | TPW=25ms, TA=85, TJ=120, Duty=50% | 0 | 70 | mA/ch | |
| Control Signal Input Voltage | VIN | 0 | 24 | V | ||
| Input Voltage (Output ON) | VIN(ON) | Iout=400mA, hFE=800 | 2.8 | 24 | V | |
| Input Voltage (Output OFF) | VIN(OFF) | 0 | 0.7 | V | ||
| Clamp Diode Reverse Voltage | VR | 50 | V | |||
| Clamp Diode Peak Forward Current | IF | 350 | mA | |||
| Operating Temperature Range (DIP16) | TA | -40 | +85 | |||
| Operating Temperature Range (SOP16) | TA | -40 | +85 | |||
| Power Dissipation (DIP16) | PD | TA=85 | 0.76 | W | ||
| Power Dissipation (SOP16) | PD | TA=85 | 0.325 | |||
| Turn-On Input Voltage | VI(ON) | VCE=2V, IC=200mA | 1.9 | 2.4 | V | |
| Turn-On Input Voltage | VI(ON) | VCE=2V, IC=250mA | 2.0 | 2.7 | V | |
| Turn-On Input Voltage | VI(ON) | VCE=2V, IC=300mA | 2.1 | 3 | V | |
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=30mA | 0.78 | V | ||
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=60mA | 0.82 | V | ||
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=120mA | 0.9 | V | ||
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=240mA | 1.1 | V | ||
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=350mA | 1.25 | V | ||
| Clamp Diode Forward Voltage | VF | IF=350mA | 1.4 | 1.6 | V | |
| Collector Cut-off Leakage Current | ICEX | VCE=50V, VI=0 | 50 | A | ||
| Collector Cut-off Leakage Current | ICEX | VCE=50V, TA=85, VI=0V | 100 | A | ||
| Input Current | II | VIN=12V, IC=60mA | 4 | mA | ||
| Input Current | II | VIN=6V | 1.7 | mA | ||
| Input Current | II | VIN=4.5V | 1.1 | mA | ||
| Input Current | II | VIN=2.4V | 0.35 | mA | ||
| Clamp Diode Reverse Current | IR | VR=50V | 100 | A | ||
| Input Capacitance | CIN | 15 | pF | |||
| Propagation Delay Low-to-High | PLH | VL=12V, RL=45 | 0.15 | 1 | s | |
| Propagation Delay High-to-Low | PHL | VL=12V, RL=45 | 0.15 | 1 | s |